Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
26
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Edit this entry  
27
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nine Behind

Nine Behind

2016
×
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry