alyssa has logged 49 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Allegiance to Broadway

Allegiance to Broadway

×
★★★½
Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
John Leguizamo's Latin History for Morons

John Leguizamo's Latin History for Morons

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★½
Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miss Saigon: 25th Anniversary

Miss Saigon: 25th Anniversary

2016
×
Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ossan's Love

Ossan's Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky Friday

Freaky Friday

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Many Faces of Ito: The Movie

The Many Faces of Ito: The Movie

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ballet 422

Ballet 422

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chihayafuru Part III

Chihayafuru Part III

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chihayafuru Part II

Chihayafuru Part II

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Most Likely to Murder

Most Likely to Murder

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Chihayafuru Part I

Chihayafuru Part I

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
If Cats Disappeared from the World

If Cats Disappeared from the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jesus Christ Superstar Live in Concert

Jesus Christ Superstar Live in Concert

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
B-Side

B-Side

2013
×
★½
Edit this entry