Sort by

amahli has logged 267 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Edit this entry  
20
Atlanta

Atlanta

1996
×
Edit this entry  
20
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
Edit this entry  
19
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Red

Red

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry