• Yes-People

    Yes-People

    ★★½

    Best part are the subtitles being “yes-yes-yes-yes-yes-yes-yes yeah!”

  • The Quiet Girl

    The Quiet Girl

    ★★★★½

    Such a delicate and subtle film. Mitski was so real when she said “Q is for quiet. I love quiet. I wish it were quiet all the time.”

  • PlayTime

    PlayTime

    ★★★★

    Oui, c’est bon! Silly film about mocking American tourists, modernity, and not understanding the layout of Paris…a very entertaining combination to watch

  • The Era of Neoliberalism

    The Era of Neoliberalism

    Watched in Intro to Contemporary Art for some reason, spent the entirety playing 2048💪

  • Mysterious Skin

    Mysterious Skin

    ★★★★½

    Truly a work of art that I’m not going to rewatch for a very long time!

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★½

    SPOILERS
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    (The bear does cocaine)

  • Dick Johnson Is Dead

    Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

    Long live the Dick!!!

  • Babylon

    Babylon

    ★★★½

    This is truly a hateful love letter to cinema but it seems Damien Chazelle got lost in the hubris he was trying to hard to critique

  • Pussy

    Pussy

    She served cunt!

  • Sing

    Sing

    ★★★★

    Whiplash for kids + a cute little short about power in numbers and solidarity! The ultimate win-win.

  • Pieces of April

    Pieces of April

    ★★★★½

    Pieces of April (2003) walked and strutted that runway so that Lady Bird (2019) could run!!!

    Seriously though the way Kate Holmes reminded me SO MUCH of miss greta gerwig felt uncanny as hell…

  • Raw

    Raw

    ★★★★½

    Forcing my bf to watch Julia Ducournau as exposure therapy to body horror😽💗🏩