Sort by

Jacob has logged 290 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Viva

Viva

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★½
Edit this entry  
30
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Read prior review Edit this entry  
29
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Trans List

The Trans List

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
26
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
25
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
No

No

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Edit this entry  
24
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★
Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★½
Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry