Jacob has logged 24 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1932
×
★★
Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★½
Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry