Jacob has logged 44 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lipstick Under My Burkha

Lipstick Under My Burkha

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry