Sort by

Jacob has logged 46 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Star

The Star

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
½
Edit this entry  
22
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Head-On

Head-On

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gloria

Gloria

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
15
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Endless

The Endless

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gemini

Gemini

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Real Young Girl

A Real Young Girl

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry