Sort by

Jacob has logged 59 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
Are We Not Cats

Are We Not Cats

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Boy Downstairs

The Boy Downstairs

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Every Day

Every Day

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Party

The Party

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Early Man

Early Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Caché

Caché

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Stepmother

The Stepmother

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Signature Move

Signature Move

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Knife Skills

Knife Skills

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Edith+Eddie

Edith+Eddie

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Traffic Stop

Traffic Stop

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Only Blood Relates Us

Only Blood Relates Us

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Achoo

Achoo

2017
×
★½
Edit this entry  
11
Weeds

Weeds

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Lost Property Office

Lost Property Office

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Lou

Lou

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Watu Wote: All of Us

Watu Wote: All of Us

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Eleven O'Clock

The Eleven O'Clock

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Nephew Emmett

My Nephew Emmett

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
DeKalb Elementary

DeKalb Elementary

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Ciambra

A Ciambra

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stromboli

Stromboli

×
Read the review Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry