Sort by

Jacob has logged 302 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Journal for Jordan

A Journal for Jordan

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beans

Beans

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ascension

Ascension

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bruised

Bruised

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
22
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Procession

Procession

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
France

France

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Cyrano

Cyrano

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Attica

Attica

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jockey

Jockey

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Naomi Osaka

Naomi Osaka

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
26
Boys

Boys

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★
Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hive

Hive

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Julia

Julia

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★
Read the review Edit this entry