Amanda has logged 265 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Missing Episode

Missing Episode

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fish Story

Fish Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Twisted

Twisted

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Double Dare

Double Dare

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Framed

Framed

1975
×
★★½
Edit this entry  
09
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Landline

Landline

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freebie and the Bean

Freebie and the Bean

1974
×
★★½
Edit this entry  
07
Go

Go

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Edit this entry  
27
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
11
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eames Lounge Chair

Eames Lounge Chair

1956
×
Edit this entry  
06
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tops

Tops

1969
×
Edit this entry  
04
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry