Sort by

Amanda has logged 379 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Edit this entry  
31
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
Edit this entry  
30
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
29
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Edit this entry  
27
The Discovery

The Discovery

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
Edit this entry  
26
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
Edit this entry  
25
Intervals

Intervals

1969
×
Edit this entry  
25
Meridian

Meridian

2016
×
Edit this entry  
24
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Aves

Aves

1998
×
Edit this entry  
24
Wren Boys

Wren Boys

2017
×
Edit this entry  
23
Barres

Barres

1984
×
Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
Edit this entry  
21
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
Edit this entry  
21
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
18
Pina

Pina

2011
×
Edit this entry  
17
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Air Force One

Air Force One

1997
×
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
Edit this entry  
09
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
Edit this entry  
08
Something Wild

Something Wild

1986
×
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Airplane!

Airplane!

1980
×
Edit this entry  
23
The Hustle

The Hustle

2019
×
Edit this entry  
23
Late Night

Late Night

2019
×
Edit this entry  
17
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
16
Performance

Performance

1970
×
Edit this entry  
15
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry