Sort by

Amanda has logged 39 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Game Over

Game Over

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Uninvited

The Uninvited

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Macabre

Macabre

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
Edit this entry  
26
Pieces

Pieces

1982
×
Edit this entry  
24
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Horrors

House of Horrors

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry  
19
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
White Zombie

White Zombie

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
Edit this entry  
12
High Tension

High Tension

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★
Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Reptile

The Reptile

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Sheep

Black Sheep

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
05
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
Read the review Edit this entry