Shawn has logged 367 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Oswald Jenkins: An Examination of PTSD

Oswald Jenkins: An Examination of PTSD

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Contact

Contact

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Take a Chance Without the Pants

Take a Chance Without the Pants

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Whacked

Whacked

2017
×
Edit this entry  
16
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Streets Meet the Sheets

The Streets Meet the Sheets

2017
×
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Price of Gold

The Price of Gold

2014
×
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hypnagogia

Hypnagogia

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry