connor has logged 1,198 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Venus

Venus

1990
×
★★½
Edit this entry  
31
Too Early/Too Late

Too Early/Too Late

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
1986 Summer

1986 Summer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Action

The Action

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Totality Remix

Totality Remix

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
I Told You This Would Happen

I Told You This Would Happen

×
★½
Edit this entry  
27
When the Tenth Month Comes

When the Tenth Month Comes

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Youth Killer

The Youth Killer

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
________

________

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Organisation I

Organisation I

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
Holon

Holon

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Film Numero Deux

Film Numero Deux

1976
×
★★★
Edit this entry  
26
Trama

Trama

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bethlehem

Bethlehem

2009
×
★★
Edit this entry  
26
The Vampire

The Vampire

1945
×
★★★
Edit this entry  
26
Brutality in Stone

Brutality in Stone

1961
×
★★★
Edit this entry  
26
Photography is Easy - Version 2

Photography is Easy - Version 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
The Third Body

The Third Body

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Twice Around the World

Twice Around the World

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
End

End

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Red Sea

Red Sea

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Point de Gaze

Point de Gaze

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
How We Study the Sun

How We Study the Sun

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Solidarity

Solidarity

1973
×
★★
Edit this entry  
24
You the Better

You the Better

1983
×
★★½
Edit this entry  
24
Tension Building

Tension Building

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Tempestaire

Le Tempestaire

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Blanket Statement #2: It's All or Nothing

Blanket Statement #2: It's All or Nothing

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
1986 Summer

1986 Summer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Keep That Dream Burning

Keep That Dream Burning

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Royaume

Royaume

1991
×
Edit this entry  
16
Report

Report

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
Heterodyne

Heterodyne

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mutable Fire

Mutable Fire

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
All My Life

All My Life

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
Alpsee

Alpsee

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Take the 5:10 to Dreamland

Take the 5:10 to Dreamland

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Bells of Atlantis

Bells of Atlantis

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Our Lady of the Sphere

Our Lady of the Sphere

1969
×
★★½
Edit this entry  
13
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
★★
Edit this entry