Sort by

Amaya has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Society

High Society

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
1941

1941

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fandango

Fandango

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Always in Season

Always in Season

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taps

Taps

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Orange County

Orange County

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry