Sort by

ambervermote has logged 182 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
K3 & De Kattenprins

K3 & De Kattenprins

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
K3 & Het IJsprinsesje

K3 & Het IJsprinsesje

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry