Jeremiah has logged 223 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rover

The Rover

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Pass the Gravy

Pass the Gravy

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The English Teacher

The English Teacher

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Four-Faced Liar

The Four-Faced Liar

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ride Along

Ride Along

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry