RSS feed for amccaf1
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Bat

The Bat

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Daughter of Dr. Jekyll

Daughter of Dr. Jekyll

1957
×
★★★
Edit this entry  
27
Hand of Death

Hand of Death

1962
×
★★½
Edit this entry  
20
Night Fright

Night Fright

1967
×
★½
Edit this entry  
18
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Attack of the Puppet People

Attack of the Puppet People

1958
×
★★
Edit this entry  
06
Zontar: The Thing from Venus

Zontar: The Thing from Venus

1966
×
½
Edit this entry  
30
Frankenstein Meets the Space Monster

Frankenstein Meets the Space Monster

1965
×
Edit this entry  
23
How to Make a Monster

How to Make a Monster

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★½
Edit this entry  
15
RiffTrax Live: Giant Spider Invasion

RiffTrax Live: Giant Spider Invasion

×
★★★★
Edit this entry  
15
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
★½
Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Flame Barrier

The Flame Barrier

1958
×
Edit this entry  
06
Gemini Man

Gemini Man

×
★★½
Edit this entry  
02
Red Planet Mars

Red Planet Mars

1952
×
★★½
Edit this entry  
26
The Cat Creature

The Cat Creature

1973
×
★½
Edit this entry  
19
Claws

Claws

1977
×
½
Edit this entry  
13
The Captains

The Captains

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Day the Earth Moved

The Day the Earth Moved

1974
×
Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Brain from Planet Arous

The Brain from Planet Arous

1957
×
★½
Edit this entry  
05
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
04
UHF

UHF

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Doomsday Flight

The Doomsday Flight

1966
×
Edit this entry  
21
The Incredible Petrified World

The Incredible Petrified World

1959
×
Edit this entry  
15
The Bed Sitting Room

The Bed Sitting Room

1969
×
★½
Edit this entry  
09
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Yongary, Monster from the Deep

Yongary, Monster from the Deep

1967
×
Edit this entry  
06
Star Raiders: The Adventures of Saber Raine

Star Raiders: The Adventures of Saber Raine

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Gappa, the Triphibian Monster

Gappa, the Triphibian Monster

1967
×
Edit this entry  
30
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Edit this entry  
24
The Neanderthal Man

The Neanderthal Man

1953
×
Edit this entry  
17
Monstrosity

Monstrosity

1963
×
Edit this entry  
13
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Kronos

Kronos

1957
×
Edit this entry  
03
How Awful About Allan

How Awful About Allan

1970
×
Edit this entry  
10
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★½
Edit this entry  
21
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Edit this entry