Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
31
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
Edit this entry  
11
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry