Sort by

AMenon97 has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Standing Next

The Man Standing Next

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ali

Ali

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Iruvar

Iruvar

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry