• Brother Bear

    ★★★½

  • School of Rock

    ★★

  • Freaky Friday

    ★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★

  • The Hours

    ★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★½

  • Spider-Man

    ★★★★½

  • Bend It Like Beckham

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★½

  • The Princess Diaries

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★

  • Pearl Harbor

    ★★½

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★½

  • A Knight's Tale

    ★★★

  • The Wedding Planner

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★

  • Phantom of the Megaplex

  • X-Men

    ★★★½

  • Return to Me

    ★★★

  • The Road to El Dorado

    ★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Tarzan

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

  • The Mummy

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • You've Got Mail

    ★★½

  • Mulan

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Scream 2

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • The Craft

    ★★★½

  • Sabrina

    ★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Pocahontas

    ★★★

  • Hocus Pocus

    ★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • Wayne's World

    ★★

  • Home Alone

    ★★★½

  • Tremors

    ★★★

  • Uncle Buck

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

  • Working Girl

    ★★★

  • Mystic Pizza

    ★★★

  • Moonstruck

    ★½

  • Dirty Dancing

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Pretty in Pink

    ★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★

  • A Christmas Story

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Queen - Live at the Rainbow '74

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • White Christmas

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★½