Amira has logged 484 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
Edit this entry  
31
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
26
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
Edit this entry  
26
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
Edit this entry  
26
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
Edit this entry  
26
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Edit this entry  
21
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Edit this entry  
20
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Edit this entry  
14
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Captive State

Captive State

2019
×
Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
Edit this entry  
13
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
09
The Natural

The Natural

1984
×
Edit this entry  
07
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Replicas

Replicas

2018
×
½
Edit this entry  
04
Kuffs

Kuffs

1992
×
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
30
Puncture

Puncture

2011
×
Edit this entry  
30
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
Edit this entry  
29
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
Edit this entry  
24
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Edit this entry  
23
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Edit this entry