Amira has logged 43 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
30
Puncture

Puncture

2011
×
Edit this entry  
30
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
Edit this entry  
29
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
Edit this entry  
24
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Edit this entry  
23
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Another Day

Another Day

2001
×
Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rat Race

Rat Race

2001
×
Edit this entry  
22
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
Edit this entry  
21
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bel Ami

Bel Ami

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
16
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Edit this entry  
16
Allegiant

Allegiant

2016
×
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
15
The Invasion

The Invasion

2007
×
Edit this entry  
15
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
Edit this entry  
13
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Pride and the Passion

The Pride and the Passion

1957
×
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
07
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Edit this entry  
07
Laggies

Laggies

2014
×
Edit this entry  
07
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

2017
×
Edit this entry  
03
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
Edit this entry  
02
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
Edit this entry  
02
Walk of Shame

Walk of Shame

2014
×
Edit this entry  
01
Due Date

Due Date

2010
×
Edit this entry