Sort by

Amoebrain has logged 143 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Whisperer in Darkness

The Whisperer in Darkness

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The Age of Stupid

The Age of Stupid

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Thorium Remix

Thorium Remix

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pandora's Promise

Pandora's Promise

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Virus

Virus

1999
×
Edit this entry  
15
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Chain Reaction

The Chain Reaction

1980
×
★★½
Edit this entry  
14
The Last War

The Last War

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dinosaur 13

Dinosaur 13

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
Edit this entry  
19
Kubrick's Odyssey II: Secrets Hidden in the Films of Stanley Kubrick; Part Two: Beyond the Infinite

Kubrick's Odyssey II: Secrets Hidden in the Films of Stanley Kubrick; Part Two: Beyond the Infinite

2012
×
Edit this entry  
18
Kubrick's Odyssey: Secrets Hidden in the Films of Stanley Kubrick; Part One: Kubrick and Apollo

Kubrick's Odyssey: Secrets Hidden in the Films of Stanley Kubrick; Part One: Kubrick and Apollo

2011
×
Edit this entry  
17
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Room 237

Room 237

2012
×
Edit this entry  
01
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
Edit this entry  
25
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
Edit this entry  
25
The Perfect Dictatorship

The Perfect Dictatorship

2014
×
Edit this entry  
19
Risky Business

Risky Business

1983
×
Edit this entry  
16
Transcendence

Transcendence

2014
×
Edit this entry  
16
Automata

Automata

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pathfinder

Pathfinder

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nine Lives

Nine Lives

1957
×
★★★½
Edit this entry  
05
Decoder

Decoder

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prophecies of Nostradamus

Prophecies of Nostradamus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Overlord

Overlord

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
Edit this entry  
26
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Edit this entry