Sort by

Amoebrain has logged 20 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Planet of Storms

Planet of Storms

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ice

Ice

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Noah

The Noah

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Damned

The Damned

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Edit this entry  
14
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
Edit this entry  
06
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Don Jon

Don Jon

2013
×
Edit this entry  
02
Limitless

Limitless

2011
×
Edit this entry