Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

2020
×
Edit this entry  
21
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
11
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Edit this entry  
30
Struggle on the Nile

Struggle on the Nile

1959
×
★★½
Edit this entry  
26
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Offside

Offside

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Return of the Prodigal Son

The Return of the Prodigal Son

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Monsieur Ibrahim

Monsieur Ibrahim

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Blazing Sun

The Blazing Sun

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry