Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night It Rained

The Night It Rained

1967
×
Edit this entry  
05
Days of Nietzsche in Turin

Days of Nietzsche in Turin

2001
×
Edit this entry  
02
When Nietzsche Wept

When Nietzsche Wept

2007
×
Edit this entry  
01
The Goat Horn

The Goat Horn

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Girl in the Basement

Girl in the Basement

2021
×
★½
Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
Greaser's Palace

Greaser's Palace

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
Malpertuis

Malpertuis

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
The Man Who Lies

The Man Who Lies

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Hope

Hope

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
About Some Meaningless Events

About Some Meaningless Events

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Downpour

Downpour

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
In My Room

In My Room

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Last Act

The Last Act

1991
×
★★★½
Edit this entry  
06
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Les Cousins

Les Cousins

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★
Edit this entry  
01
I Am Afraid to Forget Your Face

I Am Afraid to Forget Your Face

2020
×
Edit this entry  
29
Araya

Araya

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hombre

Hombre

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Secret of the Ninth

Secret of the Ninth

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
Edit this entry  
18
Ghost Hunting

Ghost Hunting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
Al Laila Al Mawaoda

Al Laila Al Mawaoda

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A File in Vice

A File in Vice

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Fall

The Fall

2020
×
Edit this entry  
12
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Two-Legged Horse

Two-Legged Horse

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fireworks

Fireworks

1947
×
★½
Edit this entry  
11
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
Failan

Failan

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Seduced and Abandoned

Seduced and Abandoned

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Garden

The Garden

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★
Edit this entry