Sort by

cait has logged 45 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love! Valour! Compassion!

Love! Valour! Compassion!

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Romance of a Fruit Peddler

Romance of a Fruit Peddler

1922
×
Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Exam

Exam

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
China in Revolution: 1911-1949

China in Revolution: 1911-1949

1989
×
Edit this entry  
24
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Come from Away

Come from Away

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rent

Rent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
Dolly Parton: A MusiCares Tribute

Dolly Parton: A MusiCares Tribute

2021
×
Edit this entry  
09
Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog

Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

2017
×
Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fingersmith

Fingersmith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Plan B

Plan B

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
The Hole

The Hole

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Caché

Caché

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★
Edit this entry  
02
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry