Sort by

alex has logged 422 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Read the review Edit this entry  
31
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
Edit this entry  
24
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Proof

Proof

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
20
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
Edit this entry  
20
A Guy Named Joe

A Guy Named Joe

1943
×
★★★
Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
19
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
Edit this entry  
10
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special

Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Quincy

Quincy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rooted in Peace

Rooted in Peace

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
01
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry