Sort by

Amy has logged 226 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stand and Deliver

Stand and Deliver

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sweet, Sweet Lonely Girl

Sweet, Sweet Lonely Girl

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Clara Sola

Clara Sola

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wildland

Wildland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heatwave

Heatwave

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Plan B

Plan B

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seventeen

Seventeen

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raven's Touch

Raven's Touch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Girl

Bad Girl

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
AWOL

AWOL

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Walk With Me

Walk With Me

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Snapshots

Snapshots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clementine

Clementine

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kika

Kika

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Damned If You Don't

Damned If You Don't

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Silent Twins

The Silent Twins

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Totally Fine

I'm Totally Fine

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry