amy has logged 140 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Speak

Speak

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
From Hell

From Hell

2001
×
Edit this entry  
18
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chocolat

Chocolat

2000
×
Edit this entry  
15
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Edit this entry  
10
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
04
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blow

Blow

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
Edit this entry  
24
White Chicks

White Chicks

2004
×
Edit this entry  
20
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Teen Beach 2

Teen Beach 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry