amy has logged 23 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Misery

Misery

1990
×
★★½
Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry