• West Side Story

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★

  • Indiscreet

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Funny Face

    ★★★★½

  • The Ten Commandments

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★½

  • Sabrina

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • Harvey

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Gaslight

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • A Trip to the Moon

  • The Astronomer's Dream