Amzer has logged 117 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
My Wife's Name Is Maurice

My Wife's Name Is Maurice

2002
×
★½
Edit this entry  
24
Troll 2

Troll 2

1990
×
★½
Edit this entry  
22
Deerskin

Deerskin

2019
×
Edit this entry  
22
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★½
Edit this entry  
20
Steak

Steak

2007
×
½
Edit this entry  
20
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Choron dernière

Choron dernière

2009
×
★½
Edit this entry  
19
Un Homme : Robert Faurisson

Un Homme : Robert Faurisson

2011
×
½
Edit this entry  
18
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★
Edit this entry  
15
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★½
Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Seconds

Seconds

1966
×
★★★
Edit this entry  
12
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★½
Edit this entry  
08
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★
Edit this entry  
05
Altered States

Altered States

1980
×
★★½
Edit this entry  
05
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
The Places of a Fugue

The Places of a Fugue

1978
×
★★
Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★
Edit this entry  
03
In the White City

In the White City

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
½
Edit this entry  
25
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Edit this entry  
07
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
½
Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★½
Edit this entry  
06
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★½
Edit this entry  
05
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★
Edit this entry  
04
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★
Edit this entry  
01
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★
Edit this entry  
31
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
JCVD

JCVD

2008
×
Edit this entry  
10
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Edit this entry  
08
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★½
Edit this entry  
07
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★½
Edit this entry  
02
The Way South

The Way South

1981
×
★★
Edit this entry  
24
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★½
Edit this entry  
24
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
The Corporation

The Corporation

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★
Edit this entry  
21
Look, She Has Her Eyes Wide Open

Look, She Has Her Eyes Wide Open

1980
×
★★
Edit this entry  
20
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
The Times That Are

The Times That Are

1967
×
★★
Edit this entry  
16
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Sorrow and the Pity

The Sorrow and the Pity

1969
×
★★★
Edit this entry  
12
Examined Life

Examined Life

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★
Edit this entry