Sort by

Ana Sofia has logged 157 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry