anaju has logged 171 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

2019
×
Edit this entry  
17
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jack Whitehall: I'm Only Joking

Jack Whitehall: I'm Only Joking

2020
×
Edit this entry  
25
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cuba and the Cameraman

Cuba and the Cameraman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Post

The Post

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love, Guaranteed

Love, Guaranteed

2020
×
★★
Edit this entry  
04
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sleepover

The Sleepover

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★½
Edit this entry  
31
Unknown Origins

Unknown Origins

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Welcome Mr. President!

Welcome Mr. President!

2013
×
★★
Edit this entry  
30
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All Together Now

All Together Now

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry