Ana Lê has logged 202 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Overboard

Overboard

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Awakening of Motti Wolkenbruch

The Awakening of Motti Wolkenbruch

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
The Juror

The Juror

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Devil's Bride

Devil's Bride

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Six in Paris

Six in Paris

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
Angela's Christmas

Angela's Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Remarkable Tale

A Remarkable Tale

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry