ana has logged 58 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Half a Chance

Half a Chance

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Un salut à Henri Langlois

Un salut à Henri Langlois

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
La ballerine

La ballerine

1944
×
Edit this entry  
28
Attaque nocturne

Attaque nocturne

1948
×
Edit this entry  
28
Le pont de Mauves

Le pont de Mauves

1944
×
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
27
The Neighborhood

The Neighborhood

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
The Audition

The Audition

2015
×
Edit this entry  
26
The Reagans

The Reagans

2020
×
Edit this entry  
26
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Holiday

Christmas Holiday

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Morning for the Osone Family

Morning for the Osone Family

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Is Paris Burning?

Is Paris Burning?

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stuntwoman

Stuntwoman

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baghdad Express

Baghdad Express

2008
×
Edit this entry  
16
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Thief of Paris

The Thief of Paris

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tall Story

Tall Story

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hearts of Age

The Hearts of Age

1934
×
Edit this entry  
13
Los 4 Golpes

Los 4 Golpes

1962
×
Read the review Edit this entry  
13
Male Hunt

Male Hunt

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stars of Cabaret

Stars of Cabaret

1956
×
Edit this entry  
12
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goodbye Again

Goodbye Again

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swedes in America

Swedes in America

1943
×
Edit this entry  
12
The Chicken

The Chicken

1953
×
Edit this entry  
12
A Brief Encounter With The Rossellini Family

A Brief Encounter With The Rossellini Family

1953
×
Edit this entry