Sort by

Anas has logged 20 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry