Anchor has logged 397 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antiporno

Antiporno

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Treeless Mountain

Treeless Mountain

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry