Sort by

Anchor has logged 43 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stardust

Stardust

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saw V

Saw V

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Saw

Saw

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry