Sort by

Andampers has logged 236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little

Little

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
S.O.B.

S.O.B.

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry