Sort by

Andrew has logged 332 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dinner with Family with Brett Gelman and Brett Gelman's Family

Dinner with Family with Brett Gelman and Brett Gelman's Family

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Up

21 Up

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paradise Alley

Paradise Alley

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sweetgrass

Sweetgrass

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Little Deputy

The Little Deputy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Be Here to Love Me

Be Here to Love Me

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Goodbye CP

Goodbye CP

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Footsteps

Footsteps

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lower Depths

The Lower Depths

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read prior review Edit this entry  
11
Swimming in Your Skin Again

Swimming in Your Skin Again

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Pattern for Survival

Pattern for Survival

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dragstrip

Dragstrip

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood Below the Skin

Blood Below the Skin

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Color Neutral

Color Neutral

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Of the Unknown

Of the Unknown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Serenity

Serenity

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stinking Heaven

Stinking Heaven

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry