• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

  • The Quiet Epidemic

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★★

  • The Bad Guys

    ★★

  • Ambulance

    ★★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

  • The Batman

    ★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • The Matrix Resurrections

  • Don't Look Up

  • Nightmare Alley

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★½

  • Encanto

    ★★★

  • Dave Chappelle: The Closer

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • Untold: Malice at the Palace

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Memoria

    ★★★★½

  • A Hero

    ★★★★

  • JFK Revisited: Through the Looking Glass

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • F9

    ★★★

  • Love, Death & Robots: Pop Squad

  • Love, Death & Robots: The Drowned Giant

  • Army of the Dead

    ★★

  • Bad Trip

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★½

  • The Mauritanian

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • A Glitch in the Matrix

    ★★★

  • Locked Down

    ★★½

  • Burrow

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Tripping with Nils Frahm

    ★★★★

  • The Lego Star Wars Holiday Special

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • An Evening with Tim Heidecker

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • Fireball: Visitors From Darker Worlds

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★

  • The New Corporation: The Unfortunately Necessary Sequel

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • The One and Only Ivan

    ★★★

  • Coronation

    ★★★★½

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy