Sort by

Anders has logged 85 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Ingeborg Holm

Ingeborg Holm

1913
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My American Uncle

My American Uncle

1980
×
Edit this entry  
10
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Nocturnal Demon

The Nocturnal Demon

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's a Drink! It's a Bomb!

It's a Drink! It's a Bomb!

1985
×
★★★
Edit this entry  
05
The Banquet

The Banquet

1991
×
★★
Edit this entry  
04
The Lunatics

The Lunatics

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Big Heat

The Big Heat

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Exiled

Exiled

2006
×
Edit this entry  
15
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
Edit this entry  
10
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
1930-1942 Jewish Memories of the Marolles-Midi District of Brussels

1930-1942 Jewish Memories of the Marolles-Midi District of Brussels

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
All About Ah-Long

All About Ah-Long

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
Edit this entry  
08
Visitors

Visitors

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Edit this entry