Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Pink Skies Ahead

Pink Skies Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
½
Edit this entry  
13
Only You

Only You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Caramel

Caramel

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Songs

Love Songs

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
Edit this entry  
26
Death of Yazdgerd

Death of Yazdgerd

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man

Iron Man

2008
×
Edit this entry  
17
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Edit this entry  
31
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lolita

Lolita

1997
×
Edit this entry  
26
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★½
Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Good Omens

Good Omens

2019
×
Edit this entry  
08
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beast

Beast

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Dig

The Dig

2021
×
★½
Edit this entry  
22
In Paris

In Paris

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★
Edit this entry  
17
Undone

Undone

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Edit this entry