Sort by

andiov has logged 873 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
RRR

RRR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★
Edit this entry