Sort by

andrea has logged 94 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry