Sort by

Andrea has logged 307 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bleeding Edge

The Bleeding Edge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowball Express

Snowball Express

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tahara

Tahara

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gladbeck: The Hostage Crisis

Gladbeck: The Hostage Crisis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nine Lives of Christmas

The Nine Lives of Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Woman Like Eve

A Woman Like Eve

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love at the Thanksgiving Day Parade

Love at the Thanksgiving Day Parade

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superstar

Superstar

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry